اخبار
1399/6/18 سه‌شنبه با حضور نمایندگان ولی فقیه در استان‌های بوشهر و همدان نشست معرفتی با محوریت صحیفه سجادیه برگزار شد نشست معرفتی با محوریت کتاب صحیفه سجادیه با حضور نمایندگان ولی فقیه در استان‌های همدان و بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر، با همکاری خادمیاران کتاب آستان قدس رضوی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان‌های بوشهر و همدان نشست معرفتی با موضوع کتاب صحیفه سجادیه با حضور آیت الله غلامعلی صفایی‌بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان بوشهر و مترجم کتاب صحیفه سجادیه،  آیت الله حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی‌فقیه در استان همدان؛ و محمد هادی زاهدی، از دیگر مترجمان این کتاب ارزشمند به صورت مجازی در فضای اسکای روم برگزار شد.

صحیفه سجادیه کتابی عرشی برای انسان زمینی

آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری، نماینده ولی فقیه در استان بوشهر و مترجم کتاب صحیفه سجادیه در این نشست اظهار داشت: صحیفه سجادیه کتابی است که امام سجاد(ع) آن را از عرش آموخته و به جهان بشریت عرضه کرده است. صحیفه سجادیه کتاب عادی که انسانی عادی آن را به نگارش درآورده نیست، بلکه کتابی سراسر آسمانی است که که یک نظام عرشی دارد و حقایق عرش را به انسان عرضه می‌کند.

وی با بیان اینکه صحیفه سجادیه در کنار نهج البلاغه دارای نظامی فراتر از معرفت انسانی است، تصریح کرد: این کتاب ارزشمند نیازهای معرفتی انسان‌ها را در ۵۴ دعا پاسخ می‌دهد. امام سجاد(ع) با زیباترین لفظ این کتاب را مهندسی کردند، به طوری که به گنج معارف تبدیل شده است. این کتاب، اثری فوق العاده و فوق انسانی است.

صحیفه سجادی از منابع اصیل معارف الهی  است

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی، نماینده ولی‌فقیه در استان همدان اظهار داشت: پس از شهادت امام حسین(ع) تعداد افرادی که معتقد به امامت حضرت علی ابن الحسین(ع) بودند، بر اساس منابع تاریخی تنها به پنج یا ۶ نفر می‌رسید. فضای خفقان برای ائمه اطهار(ع) به شکلی بود که حضرت سجاد(ع) نقل می‌فرمایند در مکه و مدینه ۲ نفر هم محب واقعی اهل بیت(ع) نبودند. خطبه‌هایی که حضرت سجاد(ع) در دوران اسارت ایراد فرمودند، نشان می‌دهد که امام با یک مخاطب شناسی بسیار سنجیده شده، فضا را به شکلی مدیریت می‌کنند که احساس پیروزی دشمن در کربلا به پشیمانی و حتی تکذیب، تبدیل شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان در ادامه با بیان اینکه صحیفه سجادیه یکی از منابع اصیل در معارف الهی است، خاطرنشان کرد: متأسفانه آنچنان که باید و شاید به صحیفه سجادیه که اخت القران نامیده می‌شود، توجه نشده و برنامه‌هایی اینچنین اتفاق بسیار مبارکی به حساب می‌آید.

وی با اشاره به اینکه معارف الهی در صحیفه سجادیه وجود دارد، گفت: دشمن بنا داشت اهل بیت(ع) را به طور کامل حذف کند، اما حضرت با دعا معارف الهی را بازگفتند و فضا را مدیریت کردند.

نماینده ولی‌فقیه در استان همدان با تأکید بر اینکه صحیفه سجادیه مملو از معارف الهی است، اظهار داشت: سخنان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) گوهرهایی هستند که در زمینه معارف بیان می‌شوند و امیدواریم که با برگزاری اینگونه مراسم‌، این سخنان مورد توجه جوانان قرار گیرد.

وی افزود: حضرت امام خمینی(ره) در وصیت نامه خود می‌فرمایند که افتخار ما این است صحیفه سجادیه داریم که هیچ کدام از مکاتب از آن برخوردار نیستند. منابع اصیل و گوهرهای فراوانی در دست ماست که باید قدر آنرها را بدانیم.


در ادامه با برقراری ارتباط با مشهد مقدس، گفت و گویی با محمد هادی زاهدی، از دیگر مترجمان کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه انجام شد. لازم به ذکراست که اجرای این برنامه بر عهده مسعود طاهری‌عضد، دبیرمحفل ادبی هگمتانه بود.