صفحه اصلي
زمان ديجيتال
چهارشنبه 5 آبان 1400  
اخبار


1399/6/23 یکشنبه همزمان با اولین سالروز افتتاح کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر از دو کتاب نویسنده بوشهری رونمایی شد همزمان با اولین سالروز بازگشایی بزرگترین کتابخانه عمومی استان بوشهر از دو کتاب دکتر بشیر علوی، نویسنده بوشهری رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر آیین رونمایی از دو اثر دکتر بشیر علوی تحت عنوان «نیم قرن شعر بوشهر» و «دومنظومه» نویافته و با حضور مجازی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در کتابخانه عمومی خلیج فارس برگزار شد.
دکتر بشیر علوی، نویسنده و پژوهشگر بوشهری در این مراسم ضمن قدردانی از کتابخانه عمومی خلیج فارس بوشهر جهت برگزاری این مراسم بیان داشت: قریب چهار سال برای تألیف کتاب «نیم قرن شعر بوشهر» وقت صرف شده است.
وی با اشاره به ویژگی منحصر بفرد این اثر در  نقد مکتوب  شعر گفت: امید است این کتاب بعنوان روش و متدی جدید در نقد شعر استان معرفی شود.
وی در ادامه بیان کرد: این اثر به جریان مختلف شعری از جمله جریان سنت گرای معاصر، نیمه سنتی، نو، گویشی و طنز معیار پرداخته و جنم و شمای اصلی این اثر نقد است. بر این اساس تمامی مجموعه های شعری استان در این کتاب در نیم قرن اخیر مورد نقد و واکاوی علمی و پژوهشی قرار گرفته است.
این نویسنده و منتقد خاطرنشان کرد: در پردازش و نقد شعرها شیوه ی کار این بوده که نخست بر اساس زندگینامه علمی و هنری شاعر مطرح شده و در ادامه، در ابتدا، دفتر شعری را با توجه به ساختار موجود و رویکرد زبانی و بُعد واژگانی و ترکیبات مورد نقد و واکاوی قرار گرفته که آیا در این زمینه‌ها موفق بوده است یا خیر. در بَعد و در اصل، کار براساس نقد پویایی یا ایستایی، نقد صور خیال، نقد محور فرهنگی، عوامل و مؤلفه‌های بومی، آوانگاردها و گروتسک‌ها، محور عاطفه و درونمایه و موضوع و اندیشه، گونه‌های نوآوری، محور فنی و هنری و مؤلفه‌های پست مدرنیته (شعرهایی که این جریان دارند) صورت گرفته است.
نویسنده، پژوهشگر و منتقد ادبی استان بوشهر در زمینه انتشار کتاب دومنظومه نویافته اظهار داشت: این اثر شامل دو منظومه نایاب سال‌های سیاه و شکوفه‌ها از دست رفته دکتر مهدی حمیدی شیرازی است که با یافتن نسخه اهدایی رهی معیری و محمد گلبن توسط انتشارات آرون به چاپ رسیده‌است.
بشیر علوی افزود: هر دو اثر به صورت نسخه مایکروفیلم موجود بود که تصحیح و بررسی شد و منظومه سال‌های سیاه سال ۱۳۲۵و شکوفه‌ها ۱۳۱۷ به چاپ رسید و در همان ابتدای کار نایاب شد.
وی ادامه داد: از آنجا که در این دو اثر بویژه سال‌های سیاه بشدت به دستگاه پهلوی و بویژه پهلوی اول تاخته شده و اشعاری تند و گزنده در سرزنش و شماتت آن دوران و آن اشخاص سروده شده‌است، احتمال زیاد می‌رود که خیلی زود توسط عمال پهلوی جمع‌آوری و نابود شده باشد.
علوی عنوان کرد: این دو اثر به اثبات می رسانند که حمیدی شیرازی به طور صرف دغدغه عاطفه غنایی و فردی نداشته و نسبت به وضعیت دوره و روزگار سیاسی و اجتماعی خود بی تفاوت نبوده‌است و شعرهایی غرّا و آتشین در رد ظالم و دوره ظلم سروده‌است.
در این مراسم که بر بستر اسکای روم و با حضور مجازی علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزار شد،  عبدالله رئیسی و علیرضا بحرانی بعنوان منتقد حضور داشتند و دو اثر رونمایی شده را مورد نقد و بررسی قرار دادند.

 
نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.