صفحه اصلي
زمان ديجيتال
چهارشنبه 5 آبان 1400  
اخبار
1399/5/6 دوشنبه طی تماس تلفنی با نمایندگان مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی مطرح شد درخواست طرح اصلاح و بازنگری قانون تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی توسط مدیرکل مدیر کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر در تماس تلفنی با چهار نماینده مردم این استان در مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح و بازنگری قانون نحوه اداره کتابخانه های عمومی را خواستار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، به منظور بررسی وضعیت کتابخانه های استان، سیدعلی هاشمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی گفتگو کرد.
سیدعلی هاشمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های استان بیان داشت: در حال حاضر 24309 متر ربع زیربنای فضای کتابخانه های عمومی استان است که حدود 2 متر برای هر 100 نفر جمعیت فضا موجود می باشد. در کتابخانه های عمومی 930854 نسخه کتاب موجود است یعنی به ازای هر 100 نفر 80 کتاب در سطح استان وجود دارد، این در حالی است که در حالت مطلوب می بایست به ازای هر 100 نفر 400 کتاب موجود باشد.
سیدعلی هاشمی در تماس جداگانه با ابراهیم رضایی، نماینده مردم دشتستان، عبدالکریم جمیری، نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم، غلامحسین کرمی، نماینده مردم تنگستان و دشتی و حجت الاسلام موسی احمدی، نماینده مردم دیر، کنگان، عسلویه و جم، به مشکلات و تعارض های قانونی قانون موجود نهاد کتابخانه های عمومی کشور پرداخت و مشکلات پرداخت حقوق و مزایای کتابداران، تامین اعتبار جهت تجهیز و تعمیر کتابخانه های عمومی را تشریح کرد.
مدیرکل کتابخانه های استان بوشهر گفت: درخواست ما از نمایندگان محترم مجلس این است که حامی نهاد کتابخانه‌های عمومی باشند و با بررسی دقیق و تصویب طرح‌هایی که برای اصلاح ساختار نهاد ارائه می‌شود، این نهاد مهم و مظلوم فرهنگی را به جایگاه واقعی خود برسانند.
وی با ابزار امیدواری از ایجاد رویکرد مجلس یازدهم در گشایش امور و با اشاره به سخنان دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در این خصوص خاطرنشان کرد: امروز که یک مجلس فعال و کارا بر سر کار آمده، استدعای ما این است که اولا یک بازنگری جدی در قانون تأسیس نهاد انجام شود تا حداقل بتوانیم گلوگاه‌ها و مشکلات اساسی را در قانون نهاد برطرف کنیم. دوم اینکه در بودجه سال ۱۳۹۹ مشکلات بودجه‌ای نهاد برطرف شود.
هاشمی گفت با هماهنگی  انجام شده به زودی جلسه مشترک مجمع نمایندگان استان با دبیرکل محترم نهاد برگزار خواهد شد . 
 وی  در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص سهم نیم درصد کتابخانه ها بیان داشت: از شهرداران و شوراهای اسلامی که در پرداخت سهم نیم درصد نهایت همکاری دارند  تقدیر و تشکر می‌کنم و از تعداد دیگر شهرداری ها و شوراها که خود آگاه به تصریح قانون در پرداخت سهم نیم درصد  نیز هستند انتظار می رود بیشتر تعامل کنند و الا تعدادی از کتابخانه ها تعطیل خواهد شد. 
 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر تصریح کرد: بدیهی است اعضای شوراها و نمایندگان مجلس که علی رغم سابقه عضویت در شوراها و نمایندگی مجلس، رد صلاحیت می شوند، بعضاً به دلیل قانون گریزی و عدم تمکین به قانون است در حالی که خود ملزم به اجرای قوانین بوده‌اند. 
وی افزود: حاکمیت قانون، پاسخگویی مورد مطالبه جدی مردم  و از حقوق عمومی افراد جامعه محسوب می شود. مبرهن است که مدافعان حقوق عمومی (سازمان بازرسی - دیوان محاسبات) و مابقی دستگاه‌های ناظر با نظارت دقیق نباید اجازه دهند که قانون تعطیل بماند و خاک بخورد.  

 
نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.