صفحه اصلي
زمان ديجيتال
چهارشنبه 5 آبان 1400  
اخبار
1399/4/8 یکشنبه در دیدار مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیرکل نهاد با معاون اول رئیس جمهور مطرح شد؛ تکمیل ۵ کتابخانه مرکزی در دوره مدیریت جدید و مشکلات بودجه ای نهاد پس از تبدیل وضعیت علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دیدار وزیر و مدیران ارشد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاون اول رئیس جمهور که عصر روز گذشته برگزار شد، ضمن تشریح مشکلات بودجه ای و اقدامات انجام شده در حوزه عمرانی گفت: تکمیل پروژه ۵ کتابخانه مرکزی از جمله مشهد، یزد و بجنورد که بیش از ۲۰ سال بر زمین مانده بود از جمله اقدامات انجام شده است.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد روز گذشته در دیدار وزیر، مدیران و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاون اول رئیس جمهور به تشریح اقدامات نهاد کتابخانه های عمومی کشور در دوره مدیریت جدید پرداخت.

وی در این دیدار با اشاره به تکمیل و احداث کتابخانه های متعدد گفت: تکمیل و بهره برداری از  پروژه ۵ کتابخانه مرکزی از جمله در مشهد، یزد و بجنورد که بیش از ۲۰ سال بر زمین مانده بود از جمله اقدامات انجام شده در دوره مدیریت جدید نهاد است. 

وی در ادامه با اشاره به برگزاری بزرگترین جشنواره کتابخوانی در سراسر کشور از نظر شرکت کننده گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی از جمله جشنواره های کتابخوانی بزرگ کشور است که دهمین دوره آن توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور با مشارکت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در حال برگزاری است. در نهمین دوره این جشنواره بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر مشارکت کردند که از نظر آمار می توان گفت یکی از بزرگترین مسابقات کتابخوانی سراسر کشور است. 

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در ادامه با اشاره به برخی مشکلات بودجه ای موجود گفت: سال ۱۳۸۴ نهاد کتابخانه های عمومی کشور تبدیل وضعیت شد و از نهادی که ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود به نهاد عمومی غیردولتی تبدیل شد. پس از این زمان مشکلات بودجه ای مختلفی برای نهاد به وجود آمد چرا که بخشی از بودجه نهاد به صورت کمک از سوی دولت دریافت و بخشی نیز از نیم درصد درآمد شهرداری ها تأمین می شود. 

وی تصریح کرد: این در حالی است که به عنوان مثال بودجه نهاد در سال ۹۹ حدود ۲۰۲ میلیارد تومان است و اگر همین مقدار هم از نیم درصد شهرداری ها تأمین شود همچنان تا تکمیل منابع لازم برای پرداخت حقوق کتابداران که در سال ۹۹ بالغ بر ۴۶۲ میلیارد تومان است فاصله دارد. 

مختارپور ادامه داد: در حوزه بودجه نهاد مشکل دیگری دارد و آن هم اینکه دارای فصل یک نیست و کتابداران در دریافتی های خود واقعا مظلوم واقع شده اند و این موارد بارها در مکاتبات مختلف و متعدد مطرح شده است. در اردیبهشت ماه سال جاری نیز حضرتعالی نامه مربوطه را برای بررسی و حل مشکل به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کردید که همچنان منتظر پاسخ آن سازمان هستیم. 

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.